Lezing: Marcel Zwitser over ‘Missa Solemnis’ van Beethoven
7 december - 8 december

Op maandag 7 december geeft Marcel Zwitser een lezing over de ‘Missa solemnis’ een van de grootste werken van Beethoven.
De muziekwereld zal in het jaar 2027 onder meer in het teken staan van het 200e sterfjaar van Ludwig van Beethoven. Marcel Zwister geeft voor SCAB als voorproefje een introductie over een van de ‘de Missa solemnis’, en stuk dat Beethoven zelf beschreef als ‘zijn grootste werk’.Een missa solemnis is in de muziekgeschiedenis een naam gebruikt voor een muzikaal uitgevoerde, feestelijke, plechtige mis. Beethoven schreef zijn Missa solemnis voor de aanstelling van zijn leerling en beschermheer Aartshertog Rudolf tot aartsbisschop van Olmütz in Moravië op 8 maart 1820. Doordat Beethoven zich echter zeer uitvoerig in de tekst van de mis verdiepte, liep het werk ernstige vertraging op. Tijdens de totstandkoming kwam Beethoven vervolgens in geldnood. Een Russische prins, die zeer onder de indruk van het werk was, nam uiteindelijk de uitdaging aan, op voorwaarde dat de première van het stuk in Sint-Petersburg zou plaatsvinden. Zo geschiedde in oktober 1824. Deze integrale uitvoering van de Missa solemnis zou de enige zijn die tijdens het leven van Ludwig van Beethoven plaatsvond. Het koorwerk is berucht vanwege de complexiteit en de zeer hoge technische moeilijkheidsgraad. Tekenend in dit verband is de uitspraak van dirigent John Eliot Gardiner, die het stuk ‘het koorzangersequivalent van het beklimmen van de Mount Everest’ noemde, ‘maar dan zonder zuurstofmasker’.
Degenen die in het verleden een cursus muziekgeschiedenis bij SCAB hebben gevolg weten dat een lezing van Marcel Zwitser een lust is om bij te wonen.
De zaal is open vanaf 19:30 uur zodat vooraf nog kunt genieten van een kopje koffie of een drankje.



